To historia o tym, że można zostać bez faceta, pracy, perspektyw, pieniędzy, za to z dzieckiem. To historia o tym, że potem można nie zrobić kariery, nie realizować pasji, ani nie spotkać mężczyzny swojego życia. To historia o tym, że powyższe nie dadzą ani frustracji, ani zadowolenia życiowego. To historia o tym, że można żyć wbrew schematom, które narzuca samotnej kobiecie kultura popularna. Czyli zwyczajnie.

Wpisy z tagiem: urodziny

czwartek, 20 grudnia 2018
Urodziny Młodej

Weekend nie był spokojniejszy.

 

W sobotę musiałam pojechać po dziecko, zrobić zakupy, wysprzątać do końca mieszkanie, tak by można było wpuścić gości. Uznałam to za świąteczne porządki i prawdopodobnie do kolejnego roku już nie ruszę palcem. Nie prowadzę domu otwartego, raczej zamkniętą jaskinię i perspektywa wpuszczenia kogoś spoza wąskiego 2-3 osobowego grona osób zawsze mnie stresuje.

W niedzielę było łączone przyjęcie urodzinowe Młodej. Wcześniej odwołałam sobotnie dziecięce i niedzielne rodzinne. Teraz postanowiłam nie zawalać sobie czasu i wszyscy mieli przyjść w jeden dzień. Okres chorobowy sprawił, że część gości nie mogła się pojawić, więc tłumów nie było. Przyszły dwie koleżanki z klasy, był mój brat z bratową i dziećmi, rodzeństwo przyrodnie Młodej. W jednym pokoju bawiły się dzieciaki i zajęły się sobą tak, że nie potrzebowały animacji. Obawiałam się o mojego bratanka, który miał być jedynym chłopcem w tym gronie, ale świetnie się odnalazł.

Ja w dużym pokoju zabawiałam rozmową dorosłych. Na etapie zapraszania, zapytałam się córki, czy zaprosić jej siostrę razem z jej chłopakiem. Miałam rozterki, spotykają się od długiego czasu, dwoje studentów. Chyba wypada także go uwzględnić. Młoda jednak chciała, by siostra przyszła sama. Potem sama zaproszona spytała się, czy może przyjść z chłopakiem. Pogadałam z dzieckiem, niechętnym gościowi spoza listy i okazało się, że ona miała obawy, że to nie jest członek rodziny i dziadek z wujkiem nie będą zadowoleni. A potem i tak nie zwracała uwagi na dorosłych.

Rodzina pojechała po jakiś dwóch godzinach, a zostały tylko dziewczynki z klasy i mój pasierb. Chłopak zdaje w tym roku maturę i będzie chciał studiować filozofię. Przez półtorej godziny opowiadał mi o swoich zainteresowaniach, konwentach na które jeździ, koordynuje, tej społeczności, ich starciach, spotkaniach. Jest trochę jak bohater „Teorii wielkiego podrywu” tylko bardziej ogarnięty – szczególnie jak opowiedział, że ostatniego sylwestra spędził z trzema kolegami: grali w planszówki i pili szampana Piccolo J Bardzo się rozgadał J

I wreszcie, przed 19:00, miałam za sobą i porządki, i wizyty. Mogłam się odprężać J I na to konto przez następne trzy dni bolała mnie głowa. Napięcie odpuściło.

 

17:52, bezcielesna
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 26 marca 2018
Urodzinowo

Jak zawsze, piątego dnia wiosny, świętowałam swoje urodziny :)

No niekoniecznie zawsze piątego dnia, bo ta wiosna przychodzi z jednodniowym rozstrzałem. W tym roku nałożyło się to na zmianę czasu. Czułam się więc, jakby czas naprawdę przeskoczył o godzinę, a wraz z nim z chrzęstem, chrobotem, drganiem cały świat się przesunął. Czyli byłam taka trochę ospała i bardzo rozleniwiona. I choć miałam jakieś plany towarzyskie na niedzielne popołudnie, to zostałam w domu.

Szczególnie, że Wiertka chciała mi udekorować tort urodzinowy (ciasto kakaowe miałam upiec ja). Specjalnie dostała ode mnie pieniądze, poszła do sklepu, wybrała kilka rzeczy do dekoracji. Miałam nie widzieć ani zakupów, ani procesu dekorowania. Pełna niespodzianka. W międzyczasie, moja córka postanowiła, że chce także sama upiec ciasto. Od początku do końca. Walczyła we mnie gospodyni, co to wie lepiej i do wszystkiego ma rękę (dobry żarcik). W końcu zaryzykowałam i pozwoliłam jej na pieczenie. Obawiałam się, że nie będzie tego ciasta dało się jeść :)

Tak do końca, to neutralna nie byłam, bo kiedy Wiertka zebrała na blacie składniki podpowiedziałam, że jest jeszcze jeden kluczowy. Od razu widziała, że to mąka :) Ja zawsze piekę na jogurcie, ona uparła się, że zrobi na mleku. Sama wymieszała składniki malakserem, który niedawno podarowała nam kochana panirolki. Podejrzewam, że gadżet mocno zmotywował moje dziecko. W ostatniej chwili, przypomniałam sobie, że dodawałam jeszcze oleju do ciasta, więc mała też dodała.

A potem było oczekiwanie na upieczenie :) Z tym olejem coś było nie tak, bo w przeciwieństwie do moich ciast, nie wymieszał się, tylko bulgotał na powierzchni. Aż prawie zniknął. Moja wina, że o nim wspomniałam.

Ciasto miało niecały centymetr grubości, trochę wzgórków, bo bąbelki powietrza się pod nimi ukryły. Udekorowane wyglądało super - różyczki, trzy kolory i rodzaje posypki, esy floresy z mazaków i gdzieś tam ukryty napis z moim imieniem i wiekiem :)

W dodatku, ciasto było smaczne :) Suche, ale polewa lub lukier załatwiłyby sprawę. Jak na ośmiolatkę wyszło udane :)

poniedziałek, 18 grudnia 2017
Urodzinowo - część druga

Wczoraj odbyło się spotkanie urodzinowe Wiertki - przeznaczone dla rodziny. Było kameralnie - mój tata, brat z żoną i dziećmi, rodzeństwo i tata Wiertki. Miała być jeszcze siostra cioteczna z synkami, ale rozchorowali się.

Wiertka trochę się obawiała (nazwiska przykładowe i moje przypisy w nawiasach):

- Mamo, ale Kowalscy (mój tata i brat) i Nowakowie (jej tata i rodzeństwo), to dwie różne rodziny. Jak to będzie? Czy oni się znają?

Uspokoiłam ją, że znają się, a jej rodzeństwo kiedyś odwiedzało moich rodziców, a jej dziadków. Przez chwilę wahałam się, bo Młodą zaprosiłam bez chłopaka. Nie wiem, czy w tym wieku, studenckim, zaprasza się już z partnerem, czy nie :) Wiertka go dobrze zna. W końcu nic nie odkręcałam i nie zapraszałam go dodatkowo.

Zanim jednak przyjęcie rozpoczęło się o 16:00, ogarnęłam mieszkanie, odkurzyłam i stanęłam przed koniecznością powstrzymania Wiertki przed brudzeniem (wycinanie, zlepianie, składanie). I jakoś chciałam wyjść z domu.

Dlatego wczesne popołudnie spędziłyśmy na świeżym powietrzu - najpierw poszłyśmy obejrzeć Praską Żywą Szopkę. Zwierzęta, fotobudka, gdzie zrobiłyśmy sobie darmowe zdjęcia ze świątecznymi artefaktami, zdjęcie z Mikołajem, Śnieżynkami, można było spróbować bigosu, pierogów, barszczu świątecznego. Potem przeszłyśmy się spacerkiem na Ząbkowską, gdzie odbywała się warszawska Wigilia. Na scenie śpiewano kolędy. Rozstawione były namioty. I tu odezwała się moja nieinwazyjna osobowość. Wydawało mi się, że w środku nie ma miejsc, rozdaje się tylko posiłki, nie powinnam się narzucać. A potem okazało się, że odbywały się jakieś spotkania artystyczne, warsztaty. Niestety, z zewnątrz ciężko to było ocenić. Może byłyśmy też za wcześnie.

W każdy razie, po powrocie, już tylko czekałyśmy na gości.

A tydzień zaczął się i pechowo, i dobrze zarazem. Dziś rano, Wiertka obudziła się z wysoką gorączką. Ma katar i już w sobotę wspominała, że boli ją ucho. Chora jest rzeczywiście, bo teraz jest po 14:00, a ona od rana zjadła zaledwie dwa kęsy bułki. Jak nie moje dziecko. Poszłyśmy do przychodni, do pediatry dyżurnego, nie naszego stałego. Dostałam zwolnienie lekarskie na dziecko do przyszłej środy łącznie. Nie udało się aż do końca roku. Jednak, w rozmowie z kadrami, wyszło, że skoro jeszcze dziś i jutro mam urlop, to zwolnienie go anuluje i może te dwa dni uda mi się wykorzystać do końca mojego stosunku pracy.

Byle dziecko wyzdrowiało do świąt. Po powrocie do domu ubrałyśmy choinkę i już jest świątecznie :)

poniedziałek, 11 grudnia 2017
Urodzinowy weekend

Mam za sobą urodzinowy weekend Wiertki. W niedzielę odbyło się przyjęcie dla jej koleżanek. Tort upiekła jedna z moich koleżanek, ze sporym rabatem - był nie dość, że przepiękny, to do tego przepyszny.

Jak wspominałam wcześniej, Wiertka zaprosiła sporo koleżanek. Do ostatniej chwili trochę się obawiałam, że nikt nie przyjdzie, bo tylko dwie mamy napisały, że ich dzieci nie mogą być, a reszta nie potwierdziła. Dobrze, że przekąsek kupiłam jak dla kilku, z zamiarem awaryjnego wyskoczenia do sklepu. Pojawiły się w końcu cztery dziewczynki. Dlatego stresująco było tylko średnio :)

Przez pierwszą godzinę dziewczyny bawiły się, ale w pewnym momencie dwie oddzieliły się, poszły do drugiego pokoju i tam zaczęły lepić plasteliną. Oraz cicho mieć żal, że Wiertka się z nimi nie bawi. A ta zajmowała się dwoma koleżankami w dużym pokoju. Ośmiolatki nie mają jeszcze towarzyskiej ogłady mówiącej, że pomiędzy gośćmi się krąży. Żeby zintegrować dziewczyny zarządziłam zabawy. Najpierw był "pokój zagadek" - poprzedniego dnia, Wiertka sama układała treść zagadek i ustalała, w którym miejscu będą ukryte poszczególne cyfry kodu. "Pokojem zagadek" był pokój Wiertki. Potem były kalambury. Miałyśmy kilkanaście karteczek z nazwami zwierząt lub zawodów. Kiedy nasze karteczki się skończyły, dziewczynki wpadły na pomysł, że teraz każda napisze od siebie po trzy karteczki i będziemy losować od nowa. I tak grały godzinę.

Potem był tort, gaszenie świeczki, sto lat. I ostatnią, trzecią godzinę bawiły się już razem, same w pokoju, zintegrowane. I oczywiście, ta godzina przeleciała najszybciej, a gdy zaczęły się schodzić mamy był przy rozstaniu płacz.

Ogarnęłam pokoje, pochowałam przekąski, wzięłam kąpiel i padłam. To był strasznie wyczerpujący dzień. Nie wiem, jak nauczycielki funkcjonują.

19:09, bezcielesna
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 04 grudnia 2017
Tydzień urodzinowy

Rozpoczął się tydzień urodzinowy mojej córki. Na szczęście, chyba zapomniała o tych planach, bo przez siedem dni miała zamiar być dysponentką poleceń w domu :) Mam w planach dokończenie ogarnięcia mieszkania i przygotowania atrakcji na niedzielne przyjęcie urodzinowe dla koleżanek z klasy. A w kolejną niedzielę będzie dla rodziny.

 

W tym roku, i z powodów finansowych, i z powodów emocjonalnych chciałam pogadać z Wiertką, by zrobić tylko spotkanie dla rodziny. One nie są wystawne – tort, ciasto, cukierki, jakieś napoje, kameralna grupa. Moja córka jednak storpedowała te plany już sporo wcześniej. W listopadzie oświadczyła, że na przyjęcia zaprasza się miesiąc wcześniej, więc ona już ustnie zaprosiła koleżanki. Trudno, jakoś ogarnę. Zamówiłyśmy zaproszenia, zrobiłyśmy listę. Zaniosła do szkoły. Akurat tego wieczoru odbierał ją tata i spędzał z nią wieczór. I jak wróciłam późnym wieczorem do domu, okazało się, że Wiertka (już spała) zaprosiła resztę koleżanek z klasy. Zaległe zaproszenia już wypisała i schowała do plecaka. Zamiast kilku dzieci, będę miała na przyjęciu kilkanaście. Jak stawią się wszystkie. To pierwszy raz, moja córka tak samozwańczo, bez konsultacji ze mną, rozszerzyła listę zaproszonych gości. Przecież nie będę jej kazała teraz tego odkręcać. Miała w planach zaproszenie dwojga, trojga dzieci spoza klasy, ale poprosiłam ją by po prostu umówić się z nimi, czysto towarzysko już w styczniu.

Może moja córka wchodzi w ten wiek, gdy się chce być bardzo lubianym i akceptowanym przez otoczenie, więc nie potrafi się odmawiać. Wychowawczyni mówi, że jest przez klasę lubiana, nie krytykowana.

Mam nadzieję, że wszyscy się pomieszczą.

A na przyszły rok, plany urodzinowe muszę zacząć w październiku :)

15:47, bezcielesna
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 27 marca 2017
Urodzinowy weekend

Mam za sobą intensywny urodzinowy weekend. Spędziłam go na pewnej konferencji, gdzie większość ludzi się zna, ma wspólny temat. W kuluarach można pogadać, poznać nowych ludzi. W sobotni wieczór byłam na piwie z tymi znajomymi, dostawałam od wszystkich życzenia i dziwnie się czułam będąc w centrum uwagi :) Podobnie, niedzielne wykłady także zakończyliśmy wyjście do knajpki.

W międzyczasie nastał czas letni :)

A dziś odpoczywam po tym zalewie bodźców. Zanim zabiorę się za wiosenne sprzątanie życia :)

10:56, bezcielesna
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 13 grudnia 2016
Urodzinowy triatlon

W tamtym tygodniu miałam kilka spraw do zrobienia po pracy - a to zabawa mikołajkowa dziecka, a to ja gdzieś wyszłam.

W piątek było święto mojego dziecka. Jej siódme urodziny. Specjalnie wzięłam dzień urlopu. Do szkoły, na lekcje poszła, choć dopytywała się, czy by nie mogła sobie zrobić wolnego z okazji święta. Jednak odebrałam ją zaraz po lekcjach. Nawet nie poszła do świetlicy. Przeszłyśmy się do sklepu z zabawkami, gdzie sama wybrała sobie prezent. Potem pojechałyśmy do sali zabaw i na obiad. Wróciła do domu późnym po południem, trochę zmęczona, ale mówiła, że to był jej najfajniejszy szkolny dzień w życiu. Czasem najlepsze prezenty są najprostsze. Na przykład, mama nie idzie do pracy.

Trochę w piątek, sporo w sobotę sprzątałam. Nawet zaryzykowałabym stwierdzenie, że porządki przedświąteczne mam za sobą. Jednak minął dzień, dwa i mam wrażenie, że wszystko wróciło do dawnego bałaganu :) W każdym razie wygospodarowałam z siebie tyle energii, ile nie zebrałam do kupy od września.

W sobotnie popołudnie było przyjęcie urodzinowe dla koleżanek. Zaproszenie dostało jedenaście. I zastanawiałam się, gdzie to wszystko się pomieści. Jeśli w dodatku mamy będą chciały zostać. Nie mogła przyjść tylko jedna z dziewczynek. Niektóre mamy też zostały. I wszyscy się jakoś pomieściliśmy.

Na urodziny przyjechała też, z innego miasta, koleżanka Wiertki z sanatorium. Zaproponowałam, żeby u nas przenocowały. Mama dziewczynki miała inną delikatną prośbę - ona uśpi córkę i potem pojedzie na noc, do swojego chłopaka, a teraz taty Wiertki. A co tam. Niech mają. Potem w niedzielę, oni przyjechali i zabrali dziewczyny na miasto, a ja miałam chwilę spokoju.

W niedzielę porządek był, wystarczyło tylko ułożyć nowe smakołyki dla gości. Bo trzeciego dnia miała przyjechać rodzina z życzeniami. Czekając na nich, mogłam ułożyć się pod kocem i sobie coś obejrzeć. Wiadomo, jaka była pogoda w piątek i weekend. Niby ciepławo, ale lał deszcz. Ciśnienie spadało i spadało. W mózgu zamiast do wylewu, dochodziło do wlewu. Naczynia krwionośne kurczyły się, zwijały, ścieśniały w kulkę. Aż okazywało się, że masz już mózg kury. Dlatego tkwiłam pod tym kocem, niczym kura na grzędzie.

A potem wróciło z ojcem dziecko, przyjechali goście.

Aż weekend się skończył i w poniedziałek pojechałam do pracy, odpocząć przy wystawianiu faktur i grzebaniu w tabelkach rozliczeniowych.

poniedziałek, 28 marca 2016
Urodzinowo

Mam tematy na wpisy, ale nie miałam energii by pisać. Gdzieś w okolicach nadejścia wiosny, zaczęło się to zmieniać. Teraz będę powoli te wpisy uzupełniać :)

Dokończę jeszcze wątek urodzin. Naprawdę było miło dostawać życzenia mailem, sms-em, telefonicznie, nawet na FB. Bo głask dostawany z przypomnienia też może być miłym głaskiem. W mojej pracy jest tradycja przynoszenia czegoś przez solenizanta i składania mu życzeń, upominku. I to też sprawia mi radość. Bo wszystko, co dzieje się pomiędzy mną, a ludźmi sprawia radość. Z poczęstunkiem firmowym jest tylko kłopot - i to nie w tym, że połowy biura w Wielki Piątek nie było - tylko z tym, że większość jest na jakiejś diecie, albo nie lubi słodyczy. Czym by tu ich ugościć? Śledziami? :) Dostałam od współpracowników voucher dwuososobowy do kina. Bardzo fajny prezent :)

W sobotę byłam u koleżanki. Ja kończyłam czterdziestkę w Wielki Piątek, ona w Lany Poniedziałek, więc opijałyśmy to winem w Wielką Sobotę :) W jednym pokoju bawiły się nasze dzieci, w drugim my gadałyśmy i to też dla mnie inspiracja na wpisy. Za to w niedzielę, na śniadaniu wielkanocnym u dziadka marzyłam o łóżku.

A tu już wiosna, czas letni.

18:58, bezcielesna
Link Komentarze (1) »
piątek, 25 marca 2016
40

Dzień zmiany prefiksu. Będzie więcej na ten temat, ale już nie dziś.

20:25, bezcielesna
Link Komentarze (1) »
wtorek, 15 grudnia 2015
Urodzinowo

Za mną intensywny weekend.

W sobotę zajęcia, sprzątanie mieszkania. 

W niedzielę przyjęcie urodzinowe mojej córki. W tym roku wybrałam miejsce poza domem. I to całkiem niedaleko. Poszło na to połowę mojej październikowej prowizji za obsługę klientów, ale żeby ogarnąć chaos w tamtym czasie schudłam ze dwa kilo. Połączyłam przyjęcie dla rodziny, z tym dla koleżanek i kolegów. Miejsca było sporo, a nie ograniczano mnie liczbą gości, jak w innych miejscach.

Okazało się, że zrobiłam dobrze. Z rodziny pojawił się tylko mój tata, tata Wiertki i jej siostra. Reszta się pochorowała, razem z dziećmi.

Za to z klasy przyszło trochę koleżanek. Przyprowadziły młodsze rodzeństwo. Ich rodzice weszli na chwilę i już zostali. Dzieci były, z jednym wyjątkiem, z klasy. Dzieciaki szalały, a dorośli sobie plotkowali, integrowali się. Naprawdę atmosfera była fajna. Było karaoke i śpiewanie piosenek z bajek - głównie tych z Barbie i "Krainy Lodu" :)

Nakupiłam za dużo smakołyków. Okazało się, że dzieci zajęte zabawą, prawie nic nie jadły.

Impreza trwała od 11:00 do 14:00 (potem były kolejne urodziny). Na obiad zaprosiłam do domu, aktualną sympatię mojego byłego. Przyjechała z córką. Dziewczynka była z urodzinową rewizytą. Obawiałam się, że będzie mi ciężko, ale jak sobie posiedziałyśmy we dwie, to dobrze nam się gadało. Unikając Drażliwego Tematu. Po 17:00 odprowadziłyśmy je na dworzec kolejowy.

Poniedziałek i wtorek były ciężkie. Nie w pracy - w pracy odpoczywałam, relaksowałam się i miło spędzałam czas. To kwestie związane z moim dzieckiem skracają mi życie o kilka lat. Dotąd uważałam, że rodzic twierdzący "wpędzisz mnie do grobu" przesadza. Będzie o tym inny wpis.

20:16, bezcielesna
Link Komentarze (3) »
 
1 , 2
Tagi