To historia o tym, że można zostać bez faceta, pracy, perspektyw, pieniędzy, za to z dzieckiem. To historia o tym, że potem można nie zrobić kariery, nie realizować pasji, ani nie spotkać mężczyzny swojego życia. To historia o tym, że powyższe nie dadzą ani frustracji, ani zadowolenia życiowego. To historia o tym, że można żyć wbrew schematom, które narzuca samotnej kobiecie kultura popularna. Czyli zwyczajnie.

Wpisy z tagiem: cytat

czwartek, 10 stycznia 2013
Jesteście tylko talią kart

Wszystko, co spotyka mnie w życiu, rozpatruję literacko; mam specjalną formę przyjmowania wrażeń, specjalną formę marzeń i wspomnień, w ogóle myśli - formę, że tak powiem - epiczną. Siebie przedstawiam sobie zawsze w trzeciej osobie, akcję - w czasie przeszłym, uczucia w formie wyrazów twarzy, póz i gestów, marzenia - w formie czegoś, co już się stało i jest opowiadane [...]. Jednakże nigdy nie piszę nowel i powieści - i dlatego przeraża mnie bezcelowość tej ustawicznej pracy mózgowej.

Zofia Nałkowska, zapiski z 8 I 1902

 

Nałkowska miała wtedy osiemnaście lat. Gdy była moją rówieśniczką mogła pochwalić się większym dorobkiem intelektualnym :) Ja mogę podpisać się pod powyższym cytatem. Tylko, że w swoim alternatywnym świecie zatapiam się tak, że na przelanie go na papier w realnym siły brakuje. Taka postawa pomaga przejść przez najgorsze chwile w życiu, bo widzi się siebie jako materiał na literaturę po prostu. Tak jak Alicja rzucająca nacierającym na nią żołnierzom Czarnej Królowej

Jesteście tylko talią kart

a oni natychmiast rzeczywiście zmieniają się w niegroźne kartki papieru.

Z rzadka wykorzystuję cytat Karen Blixen - niedokładnie wspomnę - "o cierpieniu, które da się zamienić w opowieść" i zamieniam w opowiadanie. Trochę dlatego, że wydaje mi się to chodzeniem na łatwiznę - "non fiction" wymaga sprawnego pióra i tyle. Stworzyć ciekawą, fascynującą "fiction" - to jest zadanie.

Tagi