To historia o tym, że można zostać bez faceta, pracy, perspektyw, pieniędzy, za to z dzieckiem. To historia o tym, że potem można nie zrobić kariery, nie realizować pasji, ani nie spotkać mężczyzny swojego życia. To historia o tym, że powyższe nie dadzą ani frustracji, ani zadowolenia życiowego. To historia o tym, że można żyć wbrew schematom, które narzuca samotnej kobiecie kultura popularna. Czyli zwyczajnie.

Wpisy z tagiem: książka

niedziela, 29 kwietnia 2018
Literacko o Chinach

Całkiem przypadkiem, kręcąc się pomiędzy półkami w bibliotece, natknęłam się na powieści Anchee Min. Leżała w dziale powieść amerykańska, ale byłam świeżo po lekturze powieści Amy Tan - tych których jeszcze nie czytałam - i dalej miałam ochotę zostać w Chinach.

I było to nawet dobry pomysł. Anchee Min urodziła się w Chinach, przeżyła jako dziecko najgorsze momenty rewolucji kulturalnej Mao, była aktorką w chińskich reżimowych filmach, aż w końcu wyemigrowała do Stanów. Mogę wierzyć, że to w jaki sposób przedstawia Chiny jest w miarę rzetelne i prawdziwe. 

Zaczęłam od "Madame Mao", która moim zdaniem literacko jest słaba, ale jeśli kogoś interesuje życiorys - ani idealny, ani kryształowy - żony Mao, to zachęcam. Potem był "Dziki imbir", może trochę autobiograficzny. To powieść, którą do połowy czyta się ze smutkiem i bólem. Dokładnie i drobiazgowo przedstawione szczegóły i detale życia ludzi zatopionych w rewolucji kulturalnej. Dwie bohaterki, to młode nastolatki, potem wchodzące w życie kobiety, z których jedna jest dzieckiem wrogów ludu, czyli Francuza i Chinki. A przez to jest szykanowana, gnębiona, odtrącana przez rówieśników. By odpracować grzechy swoich rodziców z całych sił stara się być jak najlepszą maoistką, nawet jeśli kosztem jest wyparcie się rodziców i opluwanie ich pamięci. Boleśnie się to czytało. Pomimo tego, polecam. Dla mnie to interesujący obraz socjologiczny pokazujący jak żyli ludzie w tamtych czasach.

Na końcu była dwutomowa biografia - "Cesarzowa Orchidea", "Ostatnia Cesarzowa" - Orchidei, Pani Jehonala, cesarzowej Cixi, ostatniej cesarzowej Chin. Tu czytając miałam mieszane uczucia, bo biografia jest mocno subiektywna i przetworzona przez Min. Widać, że wybiela ona, usprawiedliwia swoją bohaterkę. Z krótkiej notki z wikipedii, gdzie słusznie używa się często wyrazu "prawdopodobnie" wynika, że cesarzowa była dość okrutną i bezwzględną władczynią, oskarżaną o doprowadzenie do śmierci syna, synowej i siostrzeńca (kolejnego cesarza).

Powieść ma jednak jedną dobrą warstwę. Anchee Min, ponownie, drobiazgowo, plastycznie, z najdrobniejszymi detalami opisuje komnaty, grody pałaców Zakazanego Miasta, szaty cesarskie, rytuały na dworze, zależności społeczne, oraz po prostu zwyczaje jakimi kierowali się ówcześni Chińczycy. Dla kogoś, kto chce wejść na chwilę w ten świat, to jest piękne, bo masz kolorowy film w wyobraźni.

Orchidea wygrywa w ogólnokrajowym konkursie na małżonkę i konkubiny cesarza. Pokonuje kilkaset rywalek. Cesarzową zostaje ktoś inny, Pani Niuchuru, ale ona zostaje jedną z pięciu konkubin. Wchodzi w zamknięty świat, który jest pełen przepychu oraz prestiżu, ale jest złotą klatką zakleszczoną dookoła członków cesarskiej rodziny. Świat gdzie w każdej chwili możesz, z byle powodu zostać skazaną na śmierć - to znaczy pozwolą ci się samej powiesić na szalu - a wszyscy dookoła czyhają, by ten powód ci podrzucić. Świat, gdzie jedynym sprawnym mężczyzną jest cesarz, a wszyscy inni dookoła - usługujący, pracujący w pałacach Zakazanego Miasta - to eunuchowie. Trochę sprzedajni, trochę knujący. Porażającym wątkiem jest właśnie ten o okaleczonych chłopcach. Kariera eunucha to była możliwość zdobycia majątku, wpływów, życia w luksusie. Dlatego całe rzesze biednych rodzin, okaleczało swoich synów i wysyłało do Zakazanego Miasta z nadzieję, że dziecko dostanie się na dwór.

Cesarzowa Cixi miała trudne zadanie. Jej Chiny są powoli rozgrabione przez Anglię, Francję, Rosję, Niemcy. Dołącza do nich Japonia. Wielkie cesarstwo, środek świata, centrum myśli intelektualnej i innowacyjnej staje się kolonialnym placem zabaw. Czytam powoli jak inne państwa uważają za naturalne wejść na terytorium obcego, by pouczyć je, że według nich niedobrze się w nim rządzi. Podejrzewam, że niektórzy moi znajomi pokażą mi, że dzisiaj dzieje się tak samo. Według Min, to jak dzisiaj myśli się o Cixi, to efekt kłamliwych i nieprawdziwych artykułów, jakie ukazywały się w prasie europejskiej w ostatnich trzech dekadach XIX wieku. Taki czarny PR, który się wykorzystuje, by umniejszyć przeciwnika. Może jest w tym też trochę racji.

Po lekturze tych powieści, ma też trochę przemyśleń nad różnicami pomiędzy Zachodem i Wschodem, ale to w innym wpisie.

sobota, 10 marca 2018
O podzielonym narodzie

Temat czekał na opisanie już prawie miesiąc. Będzie o krótkiej przygodzie literackiej, która mnie urzekła. Czasami bierzesz coś w bibliotece z półki, bo intryguje cię okładka. Tytuł coś tam mówi, ale nie do końca. Jednak czarna, imitująca skórę oprawa szepcze, że w środku jest coś dobrego. Tak było z "Północ i Południe" Johna Jakes'a. I w tej chwili większość urodzona przed 1980 rokiem jest w stanie już wygrzebać choć jeden okruch wspomnień z tym związany - w latach 80 tych w telewizji leciał amerykański serial oparty na tej powieści. Ach, która nie kibicowała miłości Orry'ego i Madalaine, oraz nie denerwowała się okropną Ashton ;) Bardzo się wtedy emocjonowałam historią rodzin Mainów i Hazardów, i wojny secesyjnej w tle.

Na szczęście, nie pamiętałam do końca, że to o tym i zaczęłam czytać ze świeżym spojrzeniem. Szczególnie, że początek jest kompletnie inny - jesteśmy w końcówce XVII wieku, kiedy to nastoletni chłopiec, syn angielskiego buntownika religijnego, musi ukrywać się na statku i uciekać z Anglii Stuartów do kolonii za Oceanem. Poznajemy też emigranta z Francji, który w ojczyźnie stał się ofiarą prześladowań hugenotów, po torturach ucieka do innej części świata. To taki rozdział, prolog, bo zaraz w kolejnym, czas przeskakuje półtora wieku do przodu, do roku 1840 i poznajemy ich potomków.

Już teraz widzimy, że naród amerykański został zbudowany, ukształtowany przez uciekinierów (głównie religijnych), którzy szukali tu bezpiecznego schronienia przed śmiercią. Bo, jak się na szczęście okazało, ta powieść to nie tylko jakaś tam historyjka o miłościach, nienawiściach, to nie saga rodzinna. To co zostało zekranizowane, to może z 30% treści, bo reszta to potężny opis historyczny, gospodarczy, społeczny. Kogoś mogłoby to znudzić, mnie bardzo zainteresowało. Okazało się też, że dwa tomy "Północ i Południe" to początek, a dalej są dwa tomy "Miłości i Wojny", oraz dwa tomy "Piekła i nieba". Miałam sporo do przeczytania :) Dobrze, że też sporo wolnego czasu :)

Dygresja. Dotarłam w bibliotece do kolejnych tomów i szczęka mi opadła. Zostały wydane na początku lat 90tych i estetyka okładek była w tonie tamtych czasów. Jak ktoś jest ciekawy, może wyguglać tytuły :) Czyli, okładki są obrzydliwe, ckliwe i cukierkowe. Gdy czytałam te tomy w miejscu publicznym, ukrywałam, co czytam :)

"Północ i Południe", to czas od lat 40tych XIX wieku do wybuchu wojny secesyjnej. Świetnie pokazane powoli narastające antagonizmy pomiędzy stanami, coraz większe utwardzanie się a swoich stanowiskach, okopywanie we własnych argumentach. I to, że kwestia niewolnictwa nie była taka najważniejsza, a może nawet była tylko pretekstem. Ze zdziwieniem czytałam, że na północy wcale nie patrzono z zachwytem na ciemnoskórą część narodu, a nawet planowano by wszystkich niewolników wysłać w cholerę na jakąś wyspę. Niech tam sobie zrobią własny kraj. Ciekawe było też dowiedzieć się, że istniał rewolucyjny odłam abolicjonistów, którzy wyzwolenie niewolników chcieli wprowadzić zbrojnym powstaniem.

"Miłość i wojna", to opis samej wojny. Nie byłam nigdy fanką opisów bitew, ale tu dawałam radę przez to przebrnąć. Szczególnie, że Jakes dobrze poprowadził opis coraz bardziej narastającej fali okrucieństwa. Wojna zaczęła się jako starcie dżentelmeńskich armii. Mamy opis bitwy, gdzie jako widownia ściągnęli mieszkańcy z koszami piknikowymi. Dość szybko musieli się ratować ucieczką. Pod koniec drugiego tomu, wojna to już spiętrzenie okrucieństwa, zbrodni i powolnego zezwierzęcenia żołnierzy. Tak jak i my pamiętamy, jaki optymizm panował tuż przed wrześniem 1939 (kogo my to nie pobijemy), a jaka anomia stosunków społecznych wynikła w 1945 roku. Super były też opisy prób skonstruowania pierwszej łodzi podwodnej, testowania jej, tego jak ludzie czuli się w jej wnętrzu. Z przypisów autora na końcu książki wynika, że tę łódź (wyłowioną z dna) można dziś oglądać w jednym z muzeów na południu Stanów Zjednoczonych (bo to Południe próbowało dzięki niej wygrać wojnę).

"Piekło i niebo" nie zostały nigdy zekranizowane. Czytając je byłam już trochę zmęczona tematem, ale także były wciągające. To czasy po wojnie secesyjnej. Wątki są dwa. Pierwszy to kolonizacja Dzikiego Zachodu, zabieranie Indianom ziemi, walki z nimi. Gdzie okrucieństwo i pastwienie się nad drugim człowiekiem jest po obu stronach. Już widziałam, co czuli młodzi chłopcy czytając powieści o Indianach :) Drugim wątkiem jest odradzanie się Południa, które po wojnie jest spalone, zniszczone, zrujnowane i w dodatku upokarzane przez żołnierzy Północy. Są nagle wyzwoleni niewolnicy - niepiśmienni, nie wykształceni, którzy czasem sami nie wiedzą, co z tą wolnością zrobić, czasem padają ofiarą ludzi, którzy wykorzystują ich naiwność. Jeden zostaje zmuszony przez byłego właściciela do podpisania dożywotniego kontraktu o pracę. Inni mają talony na darmową ziemię, ale oto na rynku pojawiają się talony (oczywiście już płatne) na dodatkowe kawałki ziemi i ci biedni ludzie płacą za nie. A w tle powstaje Ku Klux Klan.

Cała powieść kończy się podsumowującym rozdziałem o latach 70tych XIX wieku, kiedy można już powiedzieć, że kraj się skleił, zaczyna iść do przodu jako jeden organizm, rośnie ekonomicznie w siłę. To czasy z powieści Henry Jamesa i Edith Wharton.

Wpis robi się długi, ale jak pisałam wcześniej - nie sama historie rodzinne są tu najważniejsze, ale ogrom pracy badawczej, jaką Jakes włożył, by opisać stan duchowy, w jakim kraj znalazł się w przededniu wojny, jak okrutnie się wyniszczył walką, a potem jak budował siebie od nowa. Na prawie trzech tysiącach stron. Muszę jeszcze, za jakiś czas wrócić do "Przeminęło z wiatrem" (czytałam to ostatni raz prawie ćwierć wieku temu), bo Jakes chciał temat przedstawić mniej cukierkowo i idyllicznie, jak to zrobiła Margaret Mitchel.

Spędziłam środek zimy w Richmond, Atlancie, Waszyngtonie i to była przyjemna zima :)

poniedziałek, 06 listopada 2017
Splątane matki i córki

Nie pisałam, bo czytałam. Pochłonęłam dwie powieści pod rząd. Siedziałam i czytałam, dziecko chciało się bawić, więc pocieszałam je, że jeszcze tylko do końca strony, rozdziału, z wanny wyjść nie mogłam, bo szkoda mi było urwać w środku akcji. A jak kończył się rozdział, to tak tylko na chwilę, na sekundę, rzucałam okiem na pierwsze zdania kolejnego i leciało dalej. Mam tak czasami.

 

A wciągnęły mnie tak powieści Amy Tan :) Żadna to nowość literacka, ale polecam. Kiedyś na zajęcia czytałam jej „Klub Radości i Szczęścia” i także bardzo mi się podobał. Teraz płynęłam na „Sto tajemnych zmysłów” i „Córce Nastawiacza Kości”. Zapewne powieści Amy Tan nie różniłyby się aż tak bardzo do wielu obyczajowych, pisanych przez amerykańskich pisarzy. Oczywiście, bardziej cenione są te męskie – np. Johna Irvinga. To te same historie, tyle, że u niego pokazuje się poprzez bohatera świat męski, a u Tan świat kobiet. A chyba nadal chętniej czytelnicy, bez względu na płeć sięgają po opowieści o męskim świecie, gdy o świecie kobiet chcą czytać głównie kobiety i to też tylko niektóre. Bo kobiecie to babskie. Pewnie będzie o miłości, uczuciach i łzawo.

I zapewne świat kobiet u Amy Tan tak by mnie nie wciągnął, nie wessał, nie wzruszył. Gdyby nie fakt, że autorka jest pochodzenia chińskiego i Chiny, ich kultura są w jej powieściach bardzo ważne. We wszystkich jej książkach głównym tłem jest zderzenie dwóch pokoleń – matek pochodzących z Chin, wychowanych w tamtejszej biedzie i kulturze oraz córek urodzonych już w Stanach Zjednoczonych, zanurzonych głęboko w zdobyczach świata zachodniego. Matki mają swoje tajemnice, traumy, ukryte głęboko straszne wspomnienia. Córki mają swój zwyczajny, poukładany świat. Przeszłość matek wpływa na ich trudne relacje z dziećmi.

Podoba mi się także moment zawiązywania akcji. Główne bohaterki to kobiety czterdziestoletnie, ich matki są po siedemdziesiątce. To specyficzny moment w życiu. Wahadło energii zaczyna się przechylać.  Córka jest w pełni dojrzałości, matka zaczyna słabnąć i milimetr po milimetrze robi się słaba niczym dziecko. Teraz to ona zaczyna być zależna. Chce także opowiedzieć wszystko, co tkwi cierniem w jej pamięci, bo może to jest ostatnia szansa.

Wracam jednak do kultury Chin. W powieściach Amy Tan najpiękniejsze są retrospekcje opisujące dzieciństwo, młodość matek. Opisywany plastycznie, kolorowo świat, przyroda, kultura Chin z pierwszych dekad XX wieku. Świat i kultura czasem okrutne. Od tego nie mogłam się oderwać. Jak stare, egzotyczne baśnie. Szczególnie, że Tan opisuje też świat duchów, demonów, pozazmysłowy. Ciekawie wykorzystuje tradycyjne chińskie wierzenia. Trochę jakby się człowiek znalazł na planie „Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka” (byłam swego czasu w kinie i wyszłam oczarowana i spłakana ;) ), a  okrucieństwo, bezwzględność duchów sprawia, że atmosfera robi się trochę niczym z filmów Davida Lyncha. Może to realne, może to rozgrywa się tylko w głowach, wyobraźni prostych chińczyków. Ważne, że mocno wpływa na akcję powieści.

Losy babek plączą losy matek. Te przekazują dalej, zamienione w kamień, swoje cierpienie córkom. Dopiero powieściowe córki próbują rozwikłać rodzinne supły, przerwać łańcuch fatum. Czytając tak sama się zastanawiałam się, ilu dziwnych, tajemniczych, niekiedy tragicznych historii rodzinnych nie poznamy. Zostały zamknięte w trumnach z naszymi zmarłymi krewnymi. Jednak efekty tych historii ciągle w nas grają, wędrują dalej rodziną. I z drugiej strony – ile naszych smutnych doświadczeń zostanie zamkniętych tylko w naszych wspomnieniach, a nasze dzieci nigdy ich nie poznają. Nigdy nie zrozumieją do końca dlaczego jesteśmy tacy, jacy jesteśmy.

 

piątek, 22 września 2017
Na każdego czeka książka, która go uwiedzie

Czasami widzę światełko w tunelu, jakim jest moje dziecko J

Wypożyczyłam nową partię książek do czytania. Wśród nich jest jedna opisująca Japonię – historia, kultura, obyczaje. Dużo graficznych ilustracji, duża czcionka. Myślałam, że takie jest zamierzenia – estetyka, te sprawy. Po powrocie do domu, zorientowałam się, że to książka dla dzieci J Prostsza składnia zdań, zwracanie się do czytelnika w pierwszej osobie liczby mnogiej. Nie przejęłam się tym, bo fajnie opisane, ciekawe, piękne ilustracje. Pochwaliłam się tą książką dziecku. I wzięła ją przejrzeć w drodze do toalety. Tak, ma dziecko z gatunku tych, które lubi sobie dłużej tam posiedzieć i coś poprzeglądać. I okazało się, że ją to zainteresowało. Przeglądała, bo obrazki. A obrazki mają odnośniki do opisów. Nie czytała od pierwszego rozdziału, tylko kartkowała i jak zobaczyła ciekawy temat, to czytała – na przykład rozdział o kuchni japońskiej, przepisy, albo część o ubiorze tradycyjnym. W każdym razie, super, że sama z siebie coś czytała i była tym zainteresowana. Jak widać, nie ma dziecka nie lubiącego czytać, tylko nie każde trafiło na tematykę, która je wciągnie.  Tak idealistycznie pisząc.

Z moim bratem było podobnie. Jako dziecko nic nie czytał. Rodzice płacili mu od przeczytanej strony, bo martwili się o jego rozwój intelektualny J Aż, jako wczesny nastolatek, trafił na książki popularnonaukowe – fizyka, chemia, technika. I okazało się, że lubi czytać.

Tak pomyślałam, że może nie każdemu do szczęścia potrzebna jest proza, fabuła, historie. A na to kładzie się wielki nacisk na lekcjach języka polskiego i generalnie w samej idei propagowania czytelnictwa. Z własnego doświadczenia wiem, że to co czytasz mocno wpływa na twój język wypowiedzi, pisania. Uwielbiam reportaże i gdy pisałam tę swoją powieść, to gdzieś tam zdania były tym stylem nasiąknięte. A jak zabierałam się za prozę, to też inaczej już formułowałam zdania. Może więc to zmuszanie do czytania powieści jest po to, by potem obywatel mógł się ładnie i składnie wypowiadać. Jednak jak wypowiada się jak technik, to też przecież świat się nie zawala :)

Nadal mam nadzieję, że na każdego nie czytającego czeka jego książka, która go porwie :)

 

 

wtorek, 29 sierpnia 2017
Gdy w głowie gra muzyka

Dziś wrażenia po lekturze książki popularnonaukowej Olivera Sacksa "Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem". Opisane są w niej różne dysfunkcje, które wydarzają się, gdy - na skutek choroby lub wypadku - w mózgu człowieka zostaną uszkodzone jakieś obszary. Tytułowy mężczyzna nie potrafił rozpoznawać m. in. twarzy, po prostu ich nie było, były jednym elementów otoczenia. Okazało się to być początek Alzheimera.

Mnie wzruszyła historia pewnej 88-letniej starszej pani. Obudziła się pewnej nocy słysząc głośną muzykę - stare irlandzkie pieśni. Sprawdziła, czy w pokoju, a potem na korytarzu nie gra żadne radio. Okazało się, że muzyka jest tylko w jej głowie. Rano zbadał ją internista i nic nie wykrył, potem rozmawiała z psychiatrą, który uznał ją za zdrową. Ten odesłał ją do neurologa, autora książki. Dodam tylko, że muzyka była tak głośna, że czasem staruszka nie słyszała lekarza i nie mogła zasnąć. Zrobiono jej elektroencefalogram. Dawała znak palcem, gdy słyszała muzykę. Okazało się, że w tym momencie bardzo aktywna była ta część mózgu odpowiedzialna za słuchanie muzyki. A aktywna była, bo uformował się tam i pękł skrzep. Starsza pani miała mały udar. Gdy skrzep się rozpuścił, muzyka ucichła, a potem odeszła.

Ta historia ma jeszcze inny swój wymiar. Starsza pani straciła ojca przed narodzinami, a matkę, gdy miała 5 lat. Obojga nie pamiętała. Wychowała ją surowa ciotka. To matka nuciła jej te irlandzkie pieśni. Staruszka, gdy je słyszała czuła poczucie bezpieczeństwa, bliskości, nieopanowanej nostalgii. Dla mnie czuła znowu więź malutkiego, osieroconego dziecka, które odnalazło matkę. Gdy pieśni ucichły nie czuła się wcale szczęśliwsza. Jakieś drzwi ponownie się dla nie zamknęły na zawsze.

Podobna historia z piosenkami zdarzyła się innej kobiecie. Ta dla odmiany miała "muzyczną epilepsję" - ataki padaczki drażniły ten określony obszar mózgu. Tu pomogły leki na padaczkę i pacjentka przyjęła to z ulgą. Piosenki ją niesamowicie drażniły.

Bo z obserwacji osób, które dotknęło coś takiego wynika, że nie zawsze ta muzyka jest jakaś znacząca emocjonalnie dla danej osoby. Czasem były to najnowsze przeboje. Ciekawe jak ja by się czuła, gdyby w mojej głowie rozbrzmiewał Zenon Martyniuk :D

W tym rozdziale padł bardzo fajny cytat:

"Potem nastąpiło pogorszenie, które przyniosło pewną ulgę"

Strasznie mi się spodobało to zdanie :) A dotyczyło tego, że druga pacjentka zamiast trzech tych samych, irytujących piosenek, słyszała ich kilkanaście, czasem chór albo orkiestrę :)

Nie chcę streszczać całej książki, bo warto ją sobie samemu przeczytać. Szczególnie, że potem wróciłam do podobnej pozycji, z mojej własnej półki - "Najciekawsze przypadki w psychologii" Geoffa Rollsa.

Historia staruszki i jej powrotu do świata dzieciństwa wzruszyła mnie.

W innym wpisie wspomnę jeszcze o dwóch, trzech innych historiach, które zrobiły na mnie wrażenie.

środa, 21 czerwca 2017
Zwierzęta

Nie mam weny do błyskotliwych tytułów wpisów. Trudno.

Będzie o mojej refleksji w czasie lektury "Kuny za kaloryferem" Adama Wajraka. Zbiór historyjek-reportaży bardzo lubię i czytam już któryś raz. Jednak dopiero teraz zauważyłam pewną rzecz. Dla tych, którzy nie w temacie - są to artykuły pisane przez Wajraka do Gazety Wyborczej, w których opowiadał o swojej opiece nad różnymi, poszkodowanymi przez los zwierzakami. A to bocianie pisklaki, malutkie kuny, potomstwo wydr, czy kruk, sowa, a nawet nietoperz. Opisane z dowcipem, pasją do zwierząt i przyrody. Plus Puszcza Białowieska - wtedy jeszcze po prosu puszcza.

Okazuje się, że nawet w takim temacie zachodzą przez lata pewne zmiany. Książka wyszła w 2003 roku, materiały pisane były na przełomie XX i XXI wieku, czyli prawie dwie dekady temu. W jednym z pierwszych rozdziałów, Wajrak opowiada jak zajmują się kalekimi bocianami. Pewnym kłopotem było dokarmianie, ale tutaj trafił się łut szczęścia - z pobliskiej farmy kurzej dostawali... worki jednodniowych kurczaków. Wajrak pociesza, że martwych. Myślę, co by się dziś działo, gdyby jakiś dziennikarz tak spokojnie, bez wzruszenia, refleksji napisał, że z jakiejś fermy wychodzą martwe kurczaki. I to w ilościach workowych. Wiemy, że takie miejsca są, jest to krytykowane, ta kurczęcia rzeź jest jednym z argumentów wegan, by nie jadać jajek. Dziś żaden obrońca zwierząt nie przyznałby się do kontaktów z miejscami, gdzie tak maszynowo podchodzi się do hodowli. Wajrak także. 

W innym rozdziale, pisze jak dotarły do niego malutkie wydry (czy kuny). Jego przyjaciel jechał samochodem przez puszczę i w coś uderzył. Ujechał kawałek i zdecydował się zawrócić, by sprawdzić, czy zwierze jeszcze żyje. W pierwszym odruchu oburzyłam się - przecież kierowca powinien zawrócić, nie po to by sprawdzić, czy żyje. Powinien po prostu zawrócić i sprawdzić sytuację - czy na miejscu są zwłoki, ranne stworzenie, czy zwierzak po prostu już uciekł. Teraz jak o tym myślę, to chyba Wajrak po prostu użył niefortunnego określenia, na to co zrobił przyjaciel. I właśnie - dziś by już tak nie napisał. Kończą wątek - zwierzę było już martwe, ale po oględzinach okazało się, że była to samica karmiąca młode, spróbowano więc - z sukcesem - je odnaleźć.

Takie dwie uwagi jak na sporą książkę, kilka fajnych historii, to i tak niewiele. Jednak pokazuje, że bycie obrońcą przyrody pod koniec XX wieku, to było nic w porównaniu z zaangażowanie dziś :)

wtorek, 06 czerwca 2017
Na herbatce u patriarchatu ;)

Nie chciałam, by tytuł wpisu był zbyt poważny. Jednak pewne przemyślenia, jakie miałam po lekturze dwóch książek, nawet mnie samą zaskakiwały.

Na fali prześmiewczych dyskusji o serialu "Belle Epoque", któremu nabijałam oglądalność patrząc na to dla żartu, przypomniano mi o postaci Edith Wharton i jej powieściach. Na podstawie jednej z nich nakręcono kiedyś film, który w młodości widziałam w kinie - "Wiek niewinności".

Gdy nadarzyła się okazja, wypożyczyłam z biblioteki jej "Wiek niewinności" i "Świat zabawy". Lubię powieści z epoki. Akcji, dynamiki nie ma tam może zbyt wiele, nie jest to historia awanturnicza, czy kryminał. Dla mnie najważniejsze są właśnie smaczki związane z ówczesnym społeczeństwem, podwójną moralnością, obyczajami. A mogę się spodziewać, że jako osoba żyjąca w tej epoce, Wharton dobrze ją sportretowała. Nie ufam powieściom, osadzonym w XIX wieku, pisanym dziś - choć wiele z nich czyta się jednym tchem ("Szkarłatny płatek i biały" Fabera!). Jednak, pomimo dobrej dokumentacji, zawsze są przefiltrowane przez spojrzenie człowieka współczesnego. Czego smutnym przykładem jest właśnie "Belle Epoque" - oto jak ludzie z XXI wieku wyobrażają sobie, że żyło się w roku 1908.

Zacznę od cytatu, gdy bohater powieści zaręcza się w piękną i miłą dziewczyną, którą ma zamiar wygładzić po ślubie do swoich potrzeb. I oto w kilka miesięcy po ślubie, po jednej z wielu dyskusji:

"Poczuwszy nagły wewnętrzny chłód zrozumiał, że w przyszłości wiele problemów będzie równie niekorzystnie dla niego rozwiązywanych. A kiedy zapłacił woźnicy kabrioletu i postępował za długim trenem swojej żony w stronę domu, szukał ulgi w pocieszającym banale, że pierwsze pół roku jest zawsze najtrudniejsze w małżeństwie. Potem skończy się okres wzajemnego docierania ostrych kantów. Jednakże najgorsze z tego było to, że ona właśnie szczególnie naciskała na te kanty, których ostrość najbardziej pragnął zachować".

I jako uwieńczenie:

"May ocknęła się z rozmarzenia, któremu przypisywał tak wielkie znaczenie, zanim pół roku małżeństwa nie dostarczyło mu do niego klucza".

W trakcie lektury, coraz bardziej docierało do mnie, że te sztywne konwenanse, patriarchalne układy wielu kobietom bardzo odpowiadały. To nie był tylko świat wygodny dla mężczyzn. Kobietom także żyło się w nich wygodnie i były mocno zainteresowane, by to dalej trwało. Przynajmniej "Wiek niewinności" jest dla mnie takim opisywaniem, jak kobiety mocno podtrzymują patriarchat i wygryzają, niemal dosłownie te, które postanowiły żyć inaczej. Wharton ciekawie to określa - usuwaniem z plemienia. I w tym opisywanym świecie, to mężczyźni mają niewiele do powiedzenia. Mają ogromną swobodę - chodzą do pracy, gdzie wycierają bezczynnie fotel, potem do męskich klubów na cygara i prasę, mają dyskretne kochanki (często znajome mężatki). Pomimo to, podskórną władzę w rodzinach, układach towarzyskich, społecznościach trzymają kobiety. To one decydują o małżeństwach - panowie są wybierani i tylko dają sobie wytłumaczyć, że ta akurat młoda dama jest dla nich odpowiednia, zakładają rodziny i trwają przy tych rodzinach, czy są tym zachwyceni, czy nie. Bo po ślubie, następuje - rękoma żony, teściowej i matki - lepienie mężczyzny by wpasować go w pożądaną formę. To kobiety decydują o czyjejś śmierci towarzyskiej, która czasami jest gorsza niż śmierć fizyczna.

Oczywiście, jeśli kobieta trzyma się ram tego schematu, nie zdradza ostentacyjnie, sama nie wychyla się poza foremkę, w którą wbiły ją za młodu matka i ciotki, to funkcjonuje w szczęściu i zdrowiu. Kłopot zaczyna się, gdy z tej foremki się wylewa i nie chce dać się przykroić. Takie były bohaterki obu powieści. Jedna przypłaciła to infamią towarzyską, druga czymś smutniejszym. Gdy byłam młodsza, mogłabym popełnić jeszcze kilka akapitów z peanami na cześć kobiet niepokornych, wolnych, niezależnych. Jakoś się zestarzałam.

Wharton żyła w czasach, gdy te patriarchalny układ zaczynał kruszeć. Opisuje świat, który odchodzi w zapomnienie.

Pamiętam też, że opisuje arystokrację. Życie rodzinne robotnic, chłopek mogło być trudniejsze. 

Nawet dziś, można spotkać wiele Strażniczek Patriarchatu - osobiście nie przepadam za tym określeniem, bo w dyskusjach na portalach feministycznych dostajesz tę łatkę, jak tylko masz choć w jednej sprawie odmienne zdanie. Są kobiety, dla których najważniejszą funkcją męża jest by przynosił dobrą wypłatę, pojawiał się z nią na rodzinnych przyjęciach i nie afiszował z kochanką. Bo czegóż chcieć więcej.

niedziela, 09 kwietnia 2017
Utracona cześć Katarzyny Blum

Jak wspomniałam wcześniej, zabiegany czwartek nie skończył się szybko, bo na 18:00 poszłam do Kina Praha na jeden z filmów wyświetlanym w ramach Wiosny Filmów. Nie wybrałabym go, gdybym nie wiedziała, że po projekcji będzie jeszcze dyskusja z panelistami.

O powieści "Utracona cześć Katarzyny Blum" Heinricha Böll'a już kiedyś pisałam, trochę streszczałam. Zrobię to jeszcze raz, bo choć od jej wydania minęły cztery dekady, choć krytykowała ówczesną, niemiecką prasę tabloidową, to najgorsze jest to, że cała ta machina jest nadal aktualna i nadal sprawnie działa. Gdy czytałam ją po raz pierwszy, kilkanaście lat temu, jeszcze była dla mnie ciekawostką. Potem ze zgrozą zobaczyłam, że ta historia się aktualizuje.

Katarzyna jest zamkniętą w sobie kobietą w okolicach trzydziestki, nazywaną przez koleżanki "mniszką". Trafia jej się coś, co łatwo można by przerobić w łzawą, wzruszającą historyjkę miłosną. Na zabawie karnawałowej u ciotki (w miejscu absolutnie zaufanym) poznaje nieznajomego mężczyznę, który przypadkiem (jak się okaże, nie do końca) został tam ściągnięty z jakiejś restauracji. Ot, gość idąc na przyjęcie, zabiera nowo poznaną osobę ze sobą. Dwoje ludzi rozmawia ze sobą, czuje nić porozumienia i Katarzyna decyduje się spędzić z tym mężczyzną noc w swoim mieszkaniu. 

Rankiem, gdy budzi się sama, do jej mieszkania włamuje się brygada antyterrorystyczna, z policją, prokuratorem. A pod blokiem czekają przedstawiciele prasy i telewizji z kamerami aparatami fotograficznymi. Okazuje się, że tajemniczy mężczyzna jest anarchistą. Przypomnę, że powieść powstała w 1974 roku, więc świeżo po atakach Frakcji Czerwonej Armii. To tak, jakby dziewczyna poznała dziś śniadego, uroczego chłopaka, który rano okazuje się islamskim terrorystą świeżo po ataku bombowym.

Cała powieść o jest o tym, jak traktowana jest osoba - przypadkowo wplątana w sytuację, a uznana za zaangażowanego członka wydarzeń - przez policję, media. Prokurator i śledczy traktują ją jak puszczalską, tabloid dociera do członków jej rodziny, znajomych i puszcza na pierwszej stronie artykuły z kompletnie wymyślonymi słowami tych osób. Katarzyna odbiera obelżywe telefony, dostaje mnóstwo obscenicznych listów. Jest narażona na chamskie komentarze w miejscach publicznych. Wie, że media kłamią, ale też wie, że ludzie wierzą mediom. To jest prawda. Böll krok po kroku, kartka po kartce - a reżyserzy Volker Schlöndorff i Margarethe von Trotta scena po scenie - pokazują, jak kobieta traci twarz, godność, prawo do swojego ciała. Aż do momentu, gdy bezsilna robi coś tragicznego.

Ogląda się to i czuje, że taka sytuacja mogłaby się wydarzyć dzisiaj. Wystarczy poczytać komentarze w mediach społecznościowych. Obraźliwe wyzwiska o "rozkładaniu nóg", "puszczaniu się z ciapatym" oraz oczywiście tradycyjne życzenie "rytualnego gwałtu zbiorowego przez muzułmanów". Dygresja - ktoś mi poda jakiś element sacrum, który mówi, że jakikolwiek gwałt zbiorowy ma cechy rytuału? Wiem, autorzy tego powiedzenia nie są zbyt lotni. Z jednej strony, zjawisko oblewania jakiejś osoby kubłem pomyj ma dziś jeszcze większy zasięg. Z drugiej strony - jest jakiś okruch szansy na obronę.

Jednak nie zawsze. Na koniec pokażę przykład, na jaki się niedawno natknęłam. Jakaś dziewczyna napisała na FB na stronie sieci kawiarń wpis o tym, że barista zrobił jej nie taki szlaczek z mleka na kawie i zniszczył jej całą koncepcję. Podobno, to kolega zrobił jej głupi żart, pisząc z jej konta. I jej wpis, jako screen (więc usunięcie go nic nie pomoże), zaczął krążyć po FB, a wiele instytucji (ha, ha, ha, to takie zabawne), nie zadało sobie trudu by zamalować dane osobowe. Wpis był posyłany dalej przez setki ludzi i setki ludzi. Z komentarzami - obraźliwymi, wulgarnymi. Jej zdjęcie, imię, nazwisko wycierano po internecie przez kilka dni. Tego szaleństwa nie można było zatrzymać. I to może spotkać każdego z nas - nawet jeśli napisał coś rozsądnego, inteligentnego. To coś może zostać zniszczone przez internetowych kretynów.

Jeśli wydaje ci się, że strzeżesz swoich danych osobowych, zdjęć jak oka w głowie i jesteś niewinny niczym lilijka, to tylko ci się wydaje. W momencie, w którym media postanowią ustanowić cię bohaterem serii newsów, nie masz szans. A mogą to zrobić z błahego powodu. I nikt nie będzie dociekał, czy jest prawdziwy. Przecież skoro napisał to jego ulubiony portal, to jest to prawdą.

O dyskusji napiszę w innym wpisie, bo tu już powoli brakuje miejsca :)

 

PS: Książkę mam, mogę pożyczyć ;)

wtorek, 07 marca 2017
Spojrzenie na Tomasza Beksińskiego - drugie, cz. 2

Kończę już ten cykl rozkminiania i dzielenia włosów Beksińskich na czworo, tudzież zastanawiania się, ilu Beksińskich zmieści się na główce szpilki?

Pisałam w którymś z poprzednich wpisów, że Tomasz Beksiński potrzebował porządnego leczenia. I to z biografii Grzebałkowskiej dowiedziałam się, że jednak przechodził leczenie i to nie raz. Psycholodzy, psychiatrzy, lekarstwa. To nie tak, że jego depresje, dystymie, problemy były ignorowane. Tyle, że nic z tego nie pomogło. O takich ludziach mówi się, że są "chorzy na śmierć".

Pewne rzeczy u Grzebałkowskiej są rzucone jednym zdaniem, pięknym zdaniem, takim poetyckim, reportażowym, że aż chce się w tekst wgryzać. Jednak rzucone tylko jednym zdaniem i tak zostawione. A ono, pozostawione bez choć akapitu komentarza, jest niesprawiedliwe. Jak to, że Zdzisław nigdy nie przytulił syna. Napisała i tyle. Bo ktoś, coś, kiedyś. I mamy rozwiązanie zagadki - zimny ojciec, skrzywił psychikę swojego dziecka chłodnym traktowaniem i dziwnymi obrazami. A u Weissa za to mamy zaprzeczenie tego - rodzina Beksińskich może była specyficzna, ale była zwyczajna, taka jak wszystkie dookoła: kochali się, kłócili, godzili. Starszy Beksiński był wystarczająco dobrym ojcem jak na czasy, w których się urodził, w których założył rodzinę. Zarabiał na dom, starał się syna wychować, będąc czasami surowy. Tacy byli wtedy wszyscy mężczyźni. Fakt, że nigdy nie chciał mieć dziecka i zdecydował się na nie, by wszyscy przestali mu truć nad głową. Fakt, że niemowlęta go trochę brzydziły. Jednak jak na rodzica zmuszonego do rodzicielstwa, wywiązywał się z tego zadania lepiej od tych, którzy dzieci mieć chcieli.

Zofia Beksińska to matka być może kochająca za bardzo. Może rozpuściła syna, za bardzo się na nim skupiła. Przykład kobiety, która nie stworzyła własnego życia i żyła życiem bliskich. Nie dała swojemu synowi dorosnąć. Tomasz zachowywał się jak piętnastolatek przez całe życie? Bo rodzice nigdy nie pozwolili mu być starszym. Zatrzymali go na pewnym etapie, jak komara w bursztynie. Nigdy nie powinni mu byli kupować mieszkania w sąsiedztwie. Najlepiej na drugim końcu miasta lub w kompletnie innym mieście. Łatwo powiedzieć komuś, kto nie pamięta polityki mieszkaniowej schyłkowego PRL-u. Wtedy mieszkanie kupowało się tam, gdzie się udało, a nie gdzie się chciało.

Z drugiej strony, po pierwszej samobójczej próbie dziecka, strasznie ciężko jest puścić je w świat. Szczególnie, że próby samobójcze młodego Beksińskiego były histeryczne. Taki typ - samobójca histeryczny. Mówi bez przerwy co zrobi, czasami nawet obietnice spełnia. Trzyma bliskich w niskim, ale ciągłym stresie. Po jakimś czasie, stres staje się tak dojmujący, że bliscy już sami pragną, by się wreszcie zrealizowało. I tak się dokładnie stało. Po śmierci Tomka Beksińskiego, jego ojciec odetchnął z ulgą. Skończył się dwudziestoletni stres.

Na koniec, odniosłam pewne wrażenie, które zapewne można łatwo obalić, że obaj Beksińscy mieli jakieś zaburzenia w spektrum autyzmu. Dziś nie ma już twardego rozróżnienia - autystyk, Zespół Aspergera, osoba zdrowa. Dziś umieszcza się ludzi na kontinuum od jednego krańca do drugiego. Można mieć ZA, ale w takim stopniu, że doskonale się funkcjonuje w społeczeństwie, odnosi sukcesy w pracy, zakłada rodzinę. Tylko jest się "ekscentrycznym", "dziwnym". Perfekcjonizm w wybranej dziedzinie, sztywne nawyki, nerwice natręctw, trudności w wyczuciem granic u innych ludzi (choćby Zdzisław Beksiński wysyłający listy rzeczy, jakie znajomi mają mu kupić, jak zapakować), silna potrzeba samotności, połączona jednocześnie z silną potrzebą bycia kochanym i akceptowanym (skoro jednak nie wyczuwa się granic, to jest się odrzucanym). Jest tylko jeden drobny kłopot z tą teorią - humor abstrakcyjny. Bodajże ludzie z ZA go nie rozumieją, a Tomasz Beksiński podarował Polakom mistrzów humoru abstrakcyjnego - Monthy Pythona.

Powinnam jeszcze dobić się obejrzeniem "Ostatniej rodziny". Zeszła z ekranów i zapewne poczekam te 2-3 lata, aż puści go jakaś stacja telewizyjna.

czwartek, 02 marca 2017
Spojrzenie na Tomasza Beksińskiego - drugie, cz. 1

Udało mi się dostać z biblioteki "Beksińskich. Portret podwójny" Grzebałkowskiej i zasiadłam uradowana do czytania. Rzeczywiście, dobrze napisane, zebrany ogromny materiał, potężna praca reporterska. Tyle, że to głównie biografia Zdzisława Beksińskiego. Syna, Tomasza, tam stosunkowo niewiele - w proporcjach może z 5:1. I widać, że pisząc o ojcu autorka jest obiektywna (choć był to człowiek wielu wad), pracuje na materiałach, a gdy przechodzi do rozdziału o synu - mamy taki reportaż na granicy "Super Ekspresu", ze zdaniami nacechowanymi pejoratywnie, na zasadzie "znajomy powiedział". Odnoszę wrażenie, że autorka podziwiała Beksińskiego ojca, ceniła jego twórczość, była nią zainteresowana, a postać syna potraktowała po łebkach, na zasadzie, że skoro był syn, coś tam osiągnął, to wypada wspomnieć. O samych relacjach pomiędzy panami, panującymi w tej rodzinie, jest niewiele. Dla mnie to nie jest portret podwójny.

Nie dziwię się, że bliscy przyjaciele Tomka Beksińskiego mogli być wkurzeni. Dopiero czytając biografię Weissa, widać, że to co Grzebałkowskiej zajęło dwie strony rozdziału, on potrafił opisać w kilkunastu. Ona dotarła do kilku osób, on do kilkudziesięciu. Związki Beksińskiego u niej opisane są mocno pobieżnie, u niego jest sporo dodatkowych informacji, które pokazują jakieś drugie, trzecie dno sytuacji. Każdy z nas ma jakieś dwie, trzy osoby, które są w stanie opowiedzieć o nim w trochę podłym klimacie i całą rzeszę tych, którzy będą mówić ciepło. Grzebałkowska znalazła "te dwie" i może ze dwie osoby z tej drugiej grupy. Niewykluczone, że z Grzebałkowską po prostu nikt ze znajomych Tomka Beksińskiego nie chciał rozmawiać. I w jednym miejscu sama się do tego przyznaje - każda z partnerek odmówiła. Weiss, przebywając w towarzystwie Beksy, znając jego znajomych, ploteczki, rozmówki, mając czasem dostęp do listów - mógł te związki opisać i bez konsultacji z paniami. Choć to też nie musiało być prawdziwe spojrzenie.

Jednak dla osób ceniących Zdzisława Beksińskiego ta książka będzie ciekawa do przeczytania i tym ją polecam. Sam malarz przedstawiony jest tam w bardzo pobłażliwym klimacie. 

W innym wpisie, moje wrażenia z relacji ojciec-syn, matka-syn. I tym, że jednak jakiś nowych rzeczy się o Tomaszu Beksińskim dowiedziałam.

 
1 , 2 , 3 , 4
Tagi